egeçep logo
YASAKLARA BOYUN EĞMEYECEĞİZ!

Çernobil’in 32, Fukuşima felaketinin 7. yılında Sinop'ta “Balkona Değil; Sokağa Çık!” şiarıyla yapılması planlanan “Sinop Nükleer Santral İstemiyor" konulu miting yasaklanmıştır. Buna bağlı olarak; 21 Nisan 2018 günü Sinop Belediyesi Yaşlılar Evi yerleşkesinde yapılması planlalanan “Çernobil’den Fukuşima’ya Nükleer Santraller Gerçeği” isimli Japonya’dan gelen Fukuşima tanığı Masumi Kowata’nın da katılacağı panel de İçişleri Bakanlığı talimatıyla OHAL gerekçe gösterilerek yasaklanmıştır.

Bileşeni Olduğumuz Ekoloji Birliği Kuruldu

Ekoloji mücadelesi artık dünden daha güçlü! Ülkenin dört bir yanından 50'nin üzerinde ekoloji örgütü tarafından 24-25 Mart'ta Eskişehir'de gerçekleştirilen toplantı sonrası oluşturulan Ekoloji Birliği'nin kuruluş deklarasyonu açıklandı.

EGEÇEP olarak kurucu bileşenleri arasında yer aldığımız Ekoloji Birliği, yaşam alanlarımızı korumak için mücadele verenlerin, yaşamı savunma ve geleceği kurtarma çabamızın ortak mücadele ve dayanışma zemini olacaktır.

Ekoloji Birliği, ülkemizin içinden geçtiği bu karanlık dönemde direnişin güçleneceği, yeni yeni yerlerde filizleneceği ve yaşamı savunma iradesinin daha da kuvvetleneceğinin de bir ifadesidir.

Bizler yaşanabilir bir ülke için temiz hava, temiz su, temiz toprak isteyen yurttaşlar olarak, yaşam ve doğadan yana bir dünya özlemimizden vazgeçmeyeceğiz!

Ekoloji Birliği'nde buluşalım, yaşamı birlikte savunalım!

BASIN AÇIKLAMASI: NÜKLEER MACERAYA HAYIR!

Japonya`da 2011 yılında meydana gelen depremin yol açtığı tsunaminin Fukuşima Daiçi Nükleer Santrali`nde soğutma sistemini devre dışı bırakması nedeniyle yaşanan nükleer felaketin üzerinden 7 yıl, Çernobil felaketinin üzerinden ise 32 yıl geçti. Felaketlerin neden olduğu can ve mal kaybı halen tam olarak bilinemezken ve radyoaktif kirliliğe ilişkin sağlıklı bir açıklama gerçekleştirilmezken, kazanın boyutları bağımsız araştırmacıların çabalarıyla ortaya çıkarılabildi. Radyoaktif kirlilik nedeniyle her iki bölge de halen yeniden yerleşime açılamamıştır.

EGEÇEP 12. Kurultayı'na Davetlisiniz

Ege Bölgesi'nin ve ülkemizin doğa, kültür ve kent haklarını korumak üzere yürüttüğümüz mücadelemizin geçen bir yılını değerlendirmek ve önümüzdeki süreci planlamak için tüm bileşenlerimizi ve tüm yaşam savunucularını 25 Şubat 2018 Pazar günü saat 10.30'da Tepekule Kongre Merkezi, İnşaat Mühendisleri Odası Konferans Salonu'na Egeçep 12. Kurultayı'na davet ediyoruz. Sizleri de aramızda görmekten onur duyacağız.

YAŞAMI SAVUNMAKTAN VAZGEÇMEYECEĞİZ!

Son günlerde, yaşamı savunanlara yönelik saldırılar hız kazanmış görünüyor. Antalya’da, taş ocaklarına karşı mücadele veren Ali Ulvi ve Aysin Büyüknohutçu çiftinin öldürülmesinden sonra, yine Antalya’da, Alakır Nehrini Koruma mücadelesi veren Birhan Erkutlu ve Tuğba Günal çiftinin yaşam alanlarına yönelik silahlı tacizin rastlantı olmadığına inanıyoruz.

MIZRAK TORBAYA SIĞMIYOR!

Meclis Başkanlığı'na 27 Eylül’de sunulan “Bazı Vergi Kanunları ile Kanun ve kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı”ndan çevre talanı çıktı. 10 Ekim Salı günü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda maddeleri üzerinde  görüşmelere başlanacak olan Torba Tasarının 54, 55, 56 ve 61 maddeleri Türkiye doğasında, dağlarında, ovalarında, ormanlarında, meralarında, yaşam alanlarında geri dönüşü olmayacak yıkımlara yol açacaktır.

İzmir Körfez Geçişi’nin önü işte böyle açıldı!

 İzmir Körfez Geçişi projesinin önünü açtığı söylenen USAK kararında iki 'çevre örgütü'nün de imzası var!..

Gazeteci Gökmen Ulu’nun Gözaltına Alınmasını Kınıyoruz

Geçtiğimiz günlerde İzmir’de gözaltına alınıp İstanbul’a götürülen Sözcü Gazetesi Muhabiri Gökmen Ulu’nun gözaltına alınması muhalif basına yönelik baskıların son halkalarından birisidir. Gökmen Ulu bir gazetecidir. Gazetecilerin yaptıkları haberler, programlar ve sosyal medyadan paylaştıkları görüşler nedeniyle kovuşturmaya uğraması, tutuklanması, cezalandırılması, işten atılması ve ülke dışına gitmek zorunda kalması asla kabul edilemez.

UCUZ SİYASİ POLEMİKLER DEĞİL SUYA ERİŞİM HAKKI SAĞLAYIN!

UCUZ SİYASİ POLEMİKLER DEĞİL SUYA ERİŞİM HAKKI SAĞLAYIN!

İzmir’de üç gündür Buca ve Gaziemir’in tamamında, Karabağlar’ın ise bir kısmında sular kesik. Nedeni; Tahtalı Barajı ile arıtma tesisi arasındaki 2,2 metre çapındaki borunun çatlaması. Belediye çaresiz, yurttaş ne yapsın? O baştan çaresiz. Herkes en azından yapılan açıklama doğru çıksın bugün gece yarısı sular gelsin diye dua ediyor.

Su Kesintisi Acil Basın Açıklamasına Davet Bugün (17 Mart) 16.00 Şirinyer Pazaryeri Migros önü

BASINA VE KAMUOYUNA

KAMUOYUNA: Boş bidonlarınızı alın gelin

Tarih: 17 Mayıs 2017, Çarşamba
Saat: 16.00
Yer: Şirinyer Pazaryeri Migros önü

Boş bidonlarınız, özgün güncel dövizleriniz ile tüm yurttaşlarımızı bekliyoruz.

Saygılarımızla...

EGE ÇEVRE VE KÜLTÜR PLATFORMU (EGEÇEP) YÜRÜTME KURULU

12345678910...Copyright © Ege Çevre ve Kültür Platformu