egeçep logo
HABER ARŞİVİ
YASAKLARA BOYUN EĞMEYECEĞİZ!

Çernobil’in 32, Fukuşima felaketinin 7. yılında Sinop'ta “Balkona Değil; Sokağa Çık!” şiarıyla yapılması planlanan “Sinop Nükleer Santral İstemiyor" konulu miting yasaklanmıştır. Buna bağlı olarak; 21 Nisan 2018 günü Sinop Belediyesi Yaşlılar Evi yerleşkesinde yapılması planlalanan “Çernobil’den Fukuşima’ya Nükleer Santraller Gerçeği” isimli Japonya’dan gelen Fukuşima tanığı Masumi Kowata’nın da katılacağı panel de İçişleri Bakanlığı talimatıyla OHAL gerekçe gösterilerek yasaklanmıştır.
Devamı
Bileşeni Olduğumuz Ekoloji Birliği Kuruldu

BASINA VE KAMUOYUNA Ekoloji mücadelesi artık dünden daha güçlü! Ülkenin dört bir yanından 50'nin üzerinde ekoloji örgütü tarafından 24-25 Mart'ta Eskişehir'de gerçekleştirilen toplantı sonrası oluşturulan Ekoloji Birliği'nin kuruluş deklarasyonu açıklandı. EGEÇEP olarak kurucu bileşenleri arasında yer aldığımız Ekoloji Birliği, yaşam alanlarımızı korumak için mücadele verenlerin, yaşamı savunma ve geleceği kurtarma çabamızın ortak mücadele ve dayanışma zemini olacaktır. Ekoloji Birliği, ülkemizin içinden geçtiği bu karanlık dönemde direnişin güçleneceği, yeni yeni yerlerde filizleneceği ve yaşamı savunma iradesinin daha da kuvvetleneceğinin de bir ifadesidir. Bizler yaşanabilir bir ülke için temiz hava, temiz su, temiz toprak isteyen yurttaşlar olarak, yaşam ve doğadan yana bir dünya özlemimizden vazgeçmeyeceğiz! Ekoloji Birliği'nde buluşalım, yaşamı birlikte savunalım!
Devamı
BASIN AÇIKLAMASI: NÜKLEER MACERAYA HAYIR!

Japonya`da 2011 yılında meydana gelen depremin yol açtığı tsunaminin Fukuşima Daiçi Nükleer Santrali`nde soğutma sistemini devre dışı bırakması nedeniyle yaşanan nükleer felaketin üzerinden 7 yıl, Çernobil felaketinin üzerinden ise 32 yıl geçti. Felaketlerin neden olduğu can ve mal kaybı halen tam olarak bilinemezken ve radyoaktif kirliliğe ilişkin sağlıklı bir açıklama gerçekleştirilmezken, kazanın boyutları bağımsız araştırmacıların çabalarıyla ortaya çıkarılabildi. Radyoaktif kirlilik nedeniyle her iki bölge de halen yeniden yerleşime açılamamıştır.
Devamı
EGEÇEP 12. Kurultayı'na Davetlisiniz

Ege Bölgesi'nin ve ülkemizin doğa, kültür ve kent haklarını korumak üzere yürüttüğümüz mücadelemizin geçen bir yılını değerlendirmek ve önümüzdeki süreci planlamak için tüm bileşenlerimizi ve tüm yaşam savunucularını 25 Şubat 2018 Pazar günü saat 10.30'da Tepekule Kongre Merkezi, İnşaat Mühendisleri Odası Konferans Salonu'na Egeçep 12. Kurultayı'na davet ediyoruz. Sizleri de aramızda görmekten onur duyacağız.
Devamı
DERNEK OLAĞAN GENEL KURULU DUYURUSU


Devamı
YAŞAMI SAVUNMAKTAN VAZGEÇMEYECEĞİZ!

Son günlerde, yaşamı savunanlara yönelik saldırılar hız kazanmış görünüyor. Antalya’da, taş ocaklarına karşı mücadele veren Ali Ulvi ve Aysin Büyüknohutçu çiftinin öldürülmesinden sonra, yine Antalya’da, Alakır Nehrini Koruma mücadelesi veren Birhan Erkutlu ve Tuğba Günal çiftinin yaşam alanlarına yönelik silahlı tacizin rastlantı olmadığına inanıyoruz.
Devamı
Mızrak Torbaya Sığmaz

Meclis Başkanlığı'na 27 Eylül’de sunulan “Bazı Vergi Kanunları ile Kanun ve kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı”ndan çevre talanı çıktı. 10 Ekim Salı günü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda maddeleri üzerinde görüşmelere başlanacak olan Torba Tasarının 54, 55, 56 ve 61 maddeleri Türkiye doğasında, dağlarında, ovalarında, ormanlarında, meralarında, yaşam alanlarında geri dönüşü olmayacak yıkımlara yol açacaktır.
Devamı
İzmir Körfez Geçişi’nin önü işte böyle açıldı!

İzmir Körfez Geçişi projesinin önünü açtığı söylenen USAK kararında iki 'çevre örgütü'nün de imzası var!..
Devamı
İpar Buğra çok sevdiği doğaya emanet artık

Türkiye ekoloji mücadelesinin önde gelen isimlerden, Karaburun Kent Konseyi Başkanı İpar Buğra, Karaburun'da sonsuzluğa uğurlandı.
Devamı
İpar Buğra artık Karaburun'un rüzgarlarında yaşayacak

Türkiye Ekoloji Hareketinin önde gelen isimlerinden Karaburun Kent Konseyi Başkanı İpar Buğra, yaşamını yitirdi.
Devamı
Gazeteci Gökmen Ulu’nun gözaltına alınmasını kınıyoruz

Geçtiğimiz günlerde İzmir’de gözaltına alınıp İstanbul’a götürülen Sözcü Gazetesi Muhabiri Gökmen Ulu’nun gözaltına alınması muhalif basına yönelik baskıların son halkalarından birisidir.
Devamı
Egeçep Şirinyer’de Su Kesintisi Protesto Eylemi Yaptı

14 Mayıs 2017 Çarşamba günü Egeçep saat 16'da Şirinyer’de üç gündür süren su kesintisini ve sorunun kök nedeni olarak gördükleri, yanlış olduğunu iddia ettikleri İzmir su politikalarını protesto etmek için basın açıklaması yaptı. Açıklamayı okuyan Egeçep Yürütme Kurulu Üyesi Barış Özel, eyleme çağrı için 15 dk. kadar konunun ayrıntıları hakkında yaymaca konuşması yaptı.
Devamı
UCUZ SİYASİ POLEMİKLER DEĞİL SUYA ERİŞİM HAKKI SAĞLAYIN! — EGEÇEP BASIN AÇIKLAMASI

UCUZ SİYASİ POLEMİKLER DEĞİL SUYA ERİŞİM HAKKI SAĞLAYIN! İzmir’de üç gündür Buca ve Gaziemir’in tamamında, Karabağlar’ın ise bir kısmında sular kesik. Nedeni; Tahtalı Barajı ile arıtma tesisi arasındaki 2,2 metre çapındaki borunun çatlaması. Belediye çaresiz, yurttaş ne yapsın? O baştan çaresiz. Herkes en azından yapılan açıklama doğru çıksın bugün gece yarısı sular gelsin diye dua ediyor.
Devamı
EGEÇEP ÇİNE ALABANDA FESTİVALİNDE

EGEÇEP olarak bu yıl birincisi gerçekleştirilen Alaban'da Kültür ve bahar Festivaline katılmak için Aydın Çine'deydik. Aydın'ın yanı sıra, Muğla'dan ve Yatağandan gelen ekoloji örgütlerinin buluşmasının da gerçekleştirildiği etkinliklerde, 4 Haziran 2017 Pazar günü Söke Kisir'de yapılacak olan panel-forum'un duyurusunun yer aldığı bildirilerimizi dağıttık. Festival haberi: https://www.evrensel.net/haber/318833/1-alabanda-kultur-ve-bahar-senligi-duzenlendi
Devamı
BORNOVA TOHUM TAKAS ŞENLİĞİNDEYDİK

Yerel Tohum Derneği Bornova Tohum Takas Şenliğinde EGEÇEP Standı çocuklarla şenlendi. Yerel Tohum yaşamdır. Küçük doğa dostları tohumlara da sahip çıkıyorlar. Dünya da hiç bir çocuk ağlamasın. Kahkahalarí gökyüzünde çınlasın. Hakettikleri gibi bayram havasında geçsin günleri...
Devamı
123Copyright © Ege Çevre ve Kültür Platformu