egeçep logo
BASIN AÇIKLAMALARI

SAVAŞ KİRLETİR, HALKLAR KARDEŞTİR!

Savaş tüm canlı türleri için yıkım ve yok oluş demektir. Yanı başımızda, Suriye’de, inatla sürdürülen savaş ve ekonomisi de, canlı yaşamını hiçe sayan yaklaşımın kurduğu hegemonyanın ürünüdür. Savaşta hiçbir zaman kazanan taraf yoktur. Sonuçta elde kalan; çocuk, kadın, yaşlı yitik hayatlar; suyuyla, havasıyla, toprağıyla kirlenmiş ve yaşanılamaz hale gelmiş, doğal, tarihi ve kültürel varlıkları yerle bir olmuş yaşam alanları, içme ve kullanma suyu, kanalizasyon sistemi gibi altyapısı yok edilmiş kentlerdir.
Devamı
ÇEVRESEL OLAĞANÜSTÜ HAL REJİMİ:

ÇEVRE KORUMA SİSTEMİNDEN MUAF TUTULAN BİR SİSTEM DEMOKRATİK VE HUKUKA SAYGILI DEĞİLDİR! Danıştay, 30.06.2011 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Yönetmeliği ile maden aramalarıyla ilgili ÇED muafiyeti doğuran hükmün yürütmesinin durdurulmasına karar verdi.
Devamı
TURÇEP BASIN AÇIKLAMASI (15.08.2013): HALKIN SAĞDUYUSU OYUNU BOZDU

Çampınar köyünde düzenlenen ÇED toplantısı maden şirketince getirilen kişilerin başlattığı olaylar nedeniyle yapılamadı. Halkın sağduyusu bir kez daha Çaldağı’nda oynanmak istenen oyunu bozdu, VTG Madencilik Çampınar köyündeki ÇED toplantısı için kurduğu tuzağa kendisi düştü. Çampınar köyündeki ÇED toplantısında VTG Madencilik şirketinin sergilediği tutum, sonunda şirket tarafından yolları da kapatılmış olan köylülerin sabrını taşırdı. Maden şirketi dışarıdan taşıyarak getirdiği kişilerden bazılarına toplantıyı provoke ettirince, köylülerin öfkeli tepkileri ile karşılaştı.
Devamı
CEHENNEM KAZANINA GEÇİT YOK ... VAHŞİ MADENCİLİĞE HAYIR

Manisa’nın Turgutlu (Çaldağ) ve Gördes ilçeleri sınırları içinde sülfürik asitle nikel maden işletmeciliği için iki ayrı firmaya olumlu ÇED Raporu verilmiştir.
Devamı
EFEMÇUKURU ALTIN MADENİ (Kirletme) KAPASİTESİNİ ARTTIRIYOR

EFEMÇUKURU, İzmir kentinin içme suyunun yaklaşık % 40’ını karşılayan Tahtalı Barajı koruma alanı sınırında, yaklaşık 200 bin kişinin içme suyunu karşılamak için planlanan ve yapımı için Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlıkları sürdürülen, geçtiğimiz günlerde projesi revize edilen Çamlı Barajı’na su sağlayacak derelerin mutlak koruma alanı içinde yer almaktadır
Devamı
KOZAK YAYLASI KURTULDU

KOZAK YAYLASINDA, UYUZKAYA’DAN SONRA YERLİTAHTACI VE GELİNTEPE ALTIN MADENİ OCAKLARINA VERİLEN ÇED İZNİ DE İPTAL EDİLDİ.
Devamı
NKP: FUKUŞİMA NÜKLEER SANTRAL KAZASININ 2. YILDÖNÜMÜ BASIN AÇIKLAMASI

SAYIN BASIN MENSUPLARI, DEĞERLİ HALKIMIZ 11 Mart 2011 yılında Japonya açıklarında gerçekleşen deprem ve ardından yaşanan tsunami çok sayıda can kaybına yol açarken Fukushima Daiçi Nükleer Santrali’ nin ünitelerinde soğutma sağlanamadığı için çekirdek erimesi meydana geldi.
Devamı
Ulukışla’da Devlet-Madenci Şirket Birlikteliği Bir Kez Daha Sarsıldı

Niğde’nin Ulukışla ilçesinde maden arama ve işleme faaliyetlerine soyunan, Aydın Doğan’ın da ortakları arasında bulunduğu Gümüştaş isimli madenci şirketin kanunsuz hareketleri bir kez daha altın karşıtı mücadelenin engeline takıldı.
Devamı
BURSA SUYUNA SAHİP ÇIKIYOR

Bizler, 30-40 yıl öncesine kadar, bahçelerimizde kendi doğallığıyla akan pınarlar, mahallelerimizde gürül gürül akan sokak çeşmeleri olan günleri yaşamış vatandaşlarız.
Devamı
EMO BASIN AÇIKLAMASI

Kayıp ve kaçak düştü, enerji bedeli azaldı, ama faturamız arttı... ELEKTRİKTE HİZMET BEDELİ VE SAYAÇ OKUMA VURGUNU Yılbaşından itibaren uygulanmaya başlanan yeni elektrik tarifesinin tüketicilerin aleyhine, ancak dağıtım şirketlerinin lehine pek çok "ince ayar" içerdiği belirlendi. EMO'nun yaptığı hesaplamalara göre kilovat saat başına alınan kayıp-kaçak enerji bedelinde yüzde 16.36, net enerji bedelinde yüzde 1.43 düşüş yaşanmasına rağmen, dağıtım hizmet bedeli yüzde 20.7, perakende hizmet bedeli yüzde 7.11 oranında arttırıldı.
Devamı
KÜTAHYA GÜMÜŞKÖY’DE BULUNAN ETİ GÜMÜŞ’E AİT MADEN DERHAL, VAKİT GEÇİRİLMEDEN KAPATILMALIDIR

Kütahya’da Eti Gümüş A.Ş. tarafından işletilen gümüş madeni işletmesinde korkulan olmuştur. Daha büyük felaketleri beklemeye gerek yoktur. Sağlıklı bir çevrede yaşama hakkımızın korunması, daha büyük felaketlerin yaşanmaması için bir kez daha uyarıyoruz. Kütahya Gümüşköy’de bulunan Eti Gümüş’e ait gümüş madeni işletmesi derhal kapatılmalıdır
Devamı
KMO TERMİK SANTRAL BASIN AÇIKLAMASI

Aliağa’da Kurulu bulunan sanayi tesisleri nedeniyle Aliağa ve yöresinin, zaten kirliliğin yoğun yaşandığı ve sınır değerlerin fazlasıyla aşıldığı bir bölge halini aldığı ortadadır. Demir Çelik Fabrikaları, Gemi Söküm Tesisleri ve diğer tesislerin yarattıkları kirlenme nedeniyle, Aliağa yöresi zaten çevre sağlığı ve canlı yaşamının çok büyük risk altında olduğu bir bölge halini almıştır.
Devamı
Şavşat Susuz HES Durdurma Basın Bülteni – 31 Aralık 2011

UMUTSUZ KALMAYACAĞIMIZ BİR YIL UMUDUYLA! Geride bıraktığımız 2011 Yılı, bizler ve mücadelemiz için unutulması mümkün olmayan bir yıl oldu. Hukukun üstünlüğü ve yargı kararlarının yok sayıldığı… Bilimsel raporların, yasa ve yönetmeliklerle uluslararası anlaşmaların görmezden gelindiği…
Devamı
Tonya HES İptali Basın Bülteni – 15 Aralık 2011

HES’lere Trabzon’dan İlk İptal (Haber Merkezi)- HES’lere karşı sürdürülen hukuksal mücadelede, 170 HES projesinin bulunduğu Trabzon’dan ilk iptal kararı geldi. Trabzon’un Toya ilçesine bağlı Fol Deresi üzerinde yapılması planlanan Çamlı Regülatörü ve HES projesi için valiliğin verdiği ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararı, Trabzon İdare Mahkemesi tarafından ‘iptal’ edildi.
Devamı
GÜMÇED-BİZ KARŞI ÇIKARSAK YAPAMAZLAR

Kazdağlarını Korumak, Yaşam Alanlarımızın Yok Edilmesine Dur Demek, Termik Santrallere ve Altın İşletmelerine Hayır Demek İçin ALANLARDAYIZ
Devamı
26.05.2011 ORTAK BASIN AÇIKLAMASI

ONUR'UMUZA SAHİP ÇIKIYORUZ!
Devamı
BERGAMA, ALLIANOI OLMADAN EKSİKTİR!

ALLIANOI için umut ışığı! Hukuk 2000 yıllık ALLIANOI ören yerinin bir kez daha mille, aslında çamurla kapatılarak korunamayacağının altını çizmiştir. Son dört yıldır kazı izni verilmeyen, bilimsel hiçbir çalışma yapılmasına olanak tanımayan zihniyetin sahipleri acaba alınan bu karara ne diyecekler?..
Devamı
EGEÇEP'TEN KATI ATIK BERTARAF TESİSİNE İTİRAZ

EGEÇEP Dernği, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından, Buca-Kaynaklar bölgesinde yapılmak istenen “Katı Atık Bertaraf Tesisi” nin kurulmasına İzmir 4. İdare Mahkemesi'nde iiraz etti.
Devamı
YARGILANMASI GEREKENLER YAŞAMI TEHDİT EDENLERDİR

Koza Altın İşletmeciliği A.Ş. tarafından Av. Arif Ali Cangı, Özer Akdemir, Erol Engel, Hasan Gökvardar aleyhine açılan toplam 70.000,00 TL'lik tazminat davasının karar duruşması öncesinde EGEÇEP ve ELELE Hareketi tarafından İstanbul Adliyesi önünde ortak bir basın açıklaması yapıldı.
Devamı
SU PLATFORMU'NDAN DİKİLİ AÇIKLAMASI

Suyun Ticarileştirilmesine Hayır Platformu, yaptığı açıklama ile Osman Özgüven'in beraat etmesi ile su hakkının beraat ettiğini, suyun bir piyasa malı gibi alınıp satılmasının ise mahkum edildiğini belirtti.
Devamı
KAZDAĞLARI ÇEVRESİNDE TERMİK SANTRAL İSTEMİYORUZ. İÇDAŞ TERMİK SANTRALİ ÇED İPTAL KARARI UYGULANSIN

Çanakkale'de 11 DKÖ, ortak basın açıklaması yaptı: Çanakkale % 54 ü ormanlarla kaplı nüfusunun % 50 den fazlası doğrudan tarımdan geçinen tarımsal çeşitliliği yüksek bir ildir.Üretilen tarımsal ürünler hem kaliteli , hem de büyük bölümü organik niteliktedir..Çanakkale bu özelliğini , büyük ölçüde Kazdağlarına borçludur.Ayrıca Çanakkale’deki iş çevreleri de varlıklarını büyük ölçüde tarıma dolayısıyla Kazdağlarına borçludurlar.
Devamı
EGEÇEP KURULTAYI BASIN AÇIKLAMASI

DEĞERLİ BASIN MENSUPLARI “Kötülerin kazanması için, iyilerin seyirci kalması yeterlidir.” Biz seyirci kalmıyoruz! Havanın, suyunun, toprağın ve canlı yaşamın vicdanı olarak mücadele ediyoruz. “Ege Bölgesinin doğal ve kültürel değerlerine sahip çıkmak, canlı yaşamını savunmak üzere, onlarca kurum, örgüt ve ekoloji hareketi tarafından kurulan Egeçep”, 3. Bileşenler Kurultayı 27-28 Şubat 2010 tarihlerinde TEPEKULE SERGİ ve KONGRE MERKEZİ’NDE GERÇEKLEŞTİRİLECEK.
Devamı
Derelerin Kardeşliği Platformu Bölge Koordinasyon Toplantısı Sonuç Bildirgesi

Sularımızın ve doğal kaynaklarımızın özelleştirilerek yağma edilmesine, doğal yaşam alanlarımıza geri dönüşümsüz zararlar verilmesine birlikte karşı çıkmak amacıyla bölgemizde bulunan Rize, Artvin, Trabzon, Gümüşhane, Bayburt, Giresun, Ordu, Amasya, Samsun, Tokat ve Sinop illeri ile ilçelerindeki derelerin temsilcileri ve çevre örgütleri tarafından oluşturulan Derelerin Kardeşliği Platformu Bölge Koordinasyon Kurulu toplantısı için Rize’de bir araya geldik.
Devamı
EGEÇEP VE ELELE'NİN EFEMÇUKURU BASIN AÇIKLAMASI

EGEÇEP VE ELELE HAREKETİ, Bugün Konak İZSU Önünde, bir basın açıklaması yaparak Efemçukuru'nda işletilecek altın madeninin, İzmir'in içmesuyuna vereceği zararlara dikkat çekerek İzmir'lileri "su"larına sahip çıkmaya çağırdı.
Devamı
ALLIANOI'DAN SESLENİŞ

Bergama bir dünya mirası değerli basın mensupları, kültür dostları… Gerek insanlarının zengin kültürel birikimiyle gerekse tarihsel dokusuyla göz kamaştırmakta olan Bergama bir yandan Unesco’nun “Dünya Mirası” listesine aday olma yolunda ilerlerken Allianoi’u, 2000 yıllık geçmişiyle termal sağlık yurdunu göz göre göre kaybedecek midir?
Devamı
TMMOB ENERJİ SEMPOZYUMU SONUÇ BİLDİRİSİ

TMMOB adına Elektrik Mühendisleri Odası tarafından 17-19 Aralık 2009 tarihlerinde Ankara'da İnşaat Mühendisleri Odası Teoman Öztürk Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilen 7. Enerji Sempozyumu'nun sonuç bildirgesi yayımlandı.
Devamı
KOCAÇAY DELTASI’NI KURTARALIM

Kocaçay Deltası Uydu GörüntüsüGüney Marmara akarsularının büyük bölümünün birleşmesiyle oluşan Susurluk Irmağı, Bursa'nın Karacabey ilçesinde denizle buluşur. Bu buluşma noktasında bulunan Kocaçay Deltası, barındırdığı doğal yaşam alanlarının çeşitliliği bakımından eşsiz doğal zenginliğe sahiptir. Delta, kumul bitkileri, bataklık, longoz ormanları ve gölleriyle birçok doğal yaşama ev sahipliği yapar.
Devamı
DOĞADER, DÜNYA SULAK ALANLAR GÜNÜ BASIN AÇIKLAMASI

Basına ve Kamuoyuna; 2 Şubat 2010 Bugün, “2 Şubat Dünya Sulak Alanlar Günü”. Yaşam su ile başladı ve halen onunla sürüyor. Ancak suya gereken değeri vermeyen insan soyu, kirleterek, kurutarak ve derelerimiz üzerine kurulan barajlar örneklerinde olduğu gibi sermayenin insafına terk edilerek, yok ediyor.
Devamı
FOÇEP AÇIKLAMASI: ALİAĞA ÖLÜM BÖLGESİNE ÇİMENTO FABRİKASI NEDEN YAPILMAMALI?

1- Üretim sırasında oluşacak olan toz, zehirli gazlar, atıklar nedeniyle Foça, Aliağa, Horozgediği, Kozbeyli, Bozköy, Ilıpınar, Yeniköy, Gencelli, Samurlu, Bağarası ve hakim rüzgarlarla Gerenköy ve Buruncuk üzerinden tüm Menemen ve bereketli Gediz ovası dahil olmak üzere geniş bir alana yayılacağı için!
Devamı
ALTIN AVCILARI YİNE SALDIRIYA GEÇTİLER, AMA NAFİLE…

SAYIN TAHİR ÖNGÜR YALNIZ DEĞİLDİR. O’NA YAPILAN SALDIRI HEPİMİZE YAPILMIŞTIR Sayın Basın Mensupları Ülkemizde 2006 yılında Altıncı şirketlerde yüksek yetkiyle çalışan kişiler tarafından kurulmuş, şu andaki başkanlığını Eldoradogold-Tüprag A.Ş. nin genel müdür yardımcısı olan Ümit AKDUR’un yaptığı, bir Altın Madencileri Derneği var.
Devamı
EGE'DEN İZMİR'DEN GELİYORUZ

Neden buradayız? Çünkü arkadaşlarımız Arif Ali Cangı, Özer Akdemir, Erol Engel, Hasan Gökvardar’dan toplam 70.000,00 TL. tazminat isteniyor, onları yalnız bırakmamak için buradayız. Suçları ne? 8 Şubat 2009 günü Bergama yöresine yağan şiddetli yağıştan sonra Ovacık Altın Madeni’nden ovaya akan seli yetkililere bildirmek, olası riskler konusunda uyarıda bulunmak, kaygılarını kamuoyu ile paylaşmak.
Devamı
“MADEN LOBİSİ” BASTIRDI, “YÜRÜTME” YÖNETMELİĞİ DEĞİŞTİRDİ, “YARGI” DURDURDU"

İzmir’den EGEÇEP Derneği, Ankara’dan Ekoloji Kolektifi, TMMOB Peyzaj Mimarları Odası, TMMOB Çevre Mühendisleri Odası tarafından Danıştay 8. Dairesi’nde ayrı ayrı açılan davalarda 9.11.2009 tarihinde verilen kararla orman sayılan alanlarda madencilik faaliyetlerine izin veren 19.8.2009 tarihli yönetmelik değişikliğinin yürütmesinin durdurulmasına karar verilmiştir.
Devamı
İÇAÇEP: İklim mücadelesi artık halkların elinde.

7-18 Aralık 2009 tarihleri arasında Danimarka’nın başkenti Kopenhag’ da gerçekleşen Dünya İklim Konferansı-COP 15 dünya halkları ve ekolojistler için hayal kırıklığı yaratmanın ötesine geçememiştir. Kopenhag’da yaşanan skandallar, yer yer durmak zorunda kalan müzakereler ve Türkiye’nin müzakereler sırasında takındığı pasif tutum dünyada ve ülkemizde iklim mücadelesinin daha çetin geçeceğine dair işaretler barındırmaktadır.
Devamı
JMO JEOTERMAL KAYNAKLAR VE DOĞAL MİNERALLİ SULAR ÇALIŞTAYI SONUÇ BİLDİRGESİ YAYIMLANDI

Jeoloji Mühendisleri Odası tarafından 5-6 Aralık 2009 tarihlerinde Ankara-Kızılcahamam‘da gerçekleştirilen Jeotermal Kaynaklar ve Doğal Mineralli Sular Çalıştayı Sonuç Bildirgesi yayımlandı.
Devamı
ALLİANOİ'NİN MİLLE KAPLANMASI KARARINA KARŞI DAVA AÇILDI

Dava konumuz; İnsanlığın ortak kültürel mirası niteliğindeki Allianoi’nin mille kaplanarak baraj suyu altında bırakılmasını öngören İzmir II Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunun 25.09.2009 tarih ve 5106 karar sayılı kararı hakkında; açıkça hukuka aykırı olması ve uygulanmasının geri dönüşü olmayacak biçimde kültürel mirasın yok olmasına yol açacağından kararın hemen yürütmesinin durdurmasına, yargılamanın duruşmalı yapılmasına, yargılama sonunda kararın iptaline karar verilmesi istemidir.
Devamı
SU ZAMMI BASIN AÇIKLAMASI

İzmirlinin Sağlığı Tehlikeye Atılıyor; Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Suya Zam Kararını da Dava Ediyoruz. Önce İZSU Yönetim Kurulu kararıyla 1 Haziran 2009 tarihinden geçerli olmak üzere suya %20 zam yaptılar. Açtığımız dava sonunda İzmir 1.İdare Mahkemesi’nin 07.10.2009 tarih ve 2009/970 Esas sayılı kararı ile hukuka aykırı zam kararı durduruldu.
Devamı
TMMOB MADEN MÜHENDSİLERİ ODASI: YETER ARTIK !!! İŞ CİNAYETLERİ DURDURULSUN...

Bursa ili Mustafakemalpaşa ilçesine bağlı Devecikonağı beldesinde özel sektöre ait bir yeraltı kömür işletmesinde 10 Aralık 2009 tarihinde grizu patlaması sonucu meydana gelen iş kazasında 19 maden işçisi yaşamını yitirmiştir. Olayın duyulmasının ardından Odamız yetkilileri ve iş güvenliği uzmanlarımız olay yerine hareket ederek gelişmeleri ve kurtarma çalışmalarını yakından izlemiştir.
Devamı
TMMOB: KIŞLADAĞ ALTIN MADENİ KAPATILMALIDIR

Maden vatandaşların büyük tepkisini çekiyor. TMMOB’a bağlı dört meslek kuruluşu ortak bir basın açıklaması yaparak, alınan izinlerle ilgili açılan iptal davaları sonuçlanıncaya kadar Kışladağ altın madeninin kapatılmasını istedi. TMMOB’a bağlı, Çevre Mühendisleri Odası, Jeoloji Mühendisleri Odası, Kimya Mühendisleri Odası ve Metalurji Mühendisleri Odası ortak bir basın açıklaması yaparak, Uşak’ta 2006 yılından bu yana faaliyet gösteren Kışladağ altın madeninin alınan izinlerle ilgili açılan iptal davaları sonuçlanıncaya kadar kapatılması gerektiğini söyledi.
Devamı
FIRAT-DİCLE BASIN AÇIKLAMSI ( İZMİR )

Sevgili kardeşlerimiz, Bizler, Türkiye, Irak ve Suriye’de Fırat ve Dicle nehirlerinin, suladığı topraklarda yüzyıllardır suyu ve doğası ile barışık yaşayan halklar olarak, tüm dünya nehirlerinin satışa çıkarılmasına karşı çıkıyor ve sizlere, sularımızın kaderini diğer dünya hakları ile birlikte belirlemeyi öneriyoruz.
Devamı
SU PLATFORMU İSTANBUL BASIN AÇIKLAMSI

Türkiye, Irak ve Suriye’yi kat eden Fırat ve Dicle Nehir havzalarında yaşayan halkların, Ren, Elbe, Tuna, Sen ve bütün Avrupa nehir havzalarında yaşayan halklara çağrısıdır Sevgili kardeşlerimiz, Bizler, Türkiye, Irak ve Suriye’de Fırat ve Dicle nehirlerinin, suladığı topraklarda yüzyıllardır suyu ve doğası ile barışık yaşayan halklar olarak tüm dünya nehirlerinin satışa çıkarılmasına karşı çıkıyor ve sizlere, sularımızın kaderini diğer dünya hakları ile birlikte belirlemeyi öneriyoruz.
Devamı
MECLİS KARARI İLE SUYA ZAM YAPILMASI DAVA EDİLDİ

İzmir -Birlikte Başaracağız Platformu, Belediye Meclisinin aldığı Su zammı kararının iptali için dava açtı. Platformun Büyükşehir ve ilçe belediye başkan adaylarının da içinde yer aldığı 27 yurttaş tarafında açılan davanın dilekçesi eklidir.
Devamı
KURBAN BAYRAMINDA ZEYTİNLER KURBAN EDİLDİ

Geçtiğimiz bayram günleri ve öncesinde Kemerköyü Marmaracık mevkiinde Şaban Ekin , Zülkani Ekin , Mehmet Yudar , Yusuf Gür , Seyit Ali Yakar , Ali Şahin , Mevlüt Aydın ve Mehmet Koç’a ait araziler içersinde bulunan zeytin ağaçları İÇDAŞ tarafından sökülerek imha edilmiştir.
Devamı
GÜZELHİSAR DA DÖKÜMCÜLERE TEPKİLER SÜRÜYOR

Dökümcüler kararlıysa , köylüler ve aliağalılar daha çok kararlı Güzelhisarlıların ve Aliağalıların gündemden çıktı diye beklediği Dökümcüler İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde başlatılan sondaj çalışmaları Güzelhisarlıları ve çevrecileri harekete geçirdi.
Devamı
GREENPEACE: "Nükleer Enerjide Bu Israr Niye?"

TETAŞ'ın yaptığı yazılı açıklama ile Türkiye'nin dördüncü nükleer santral ihalesi de iptal edildi. Ancak 2010 içinde iki yeni ihale açmak isteyen hükümet hala bu dört kötü tecrübeden ders çıkartmıyor. 21 Kasım 2009, İstanbul- TETAŞ Genel Müdürü Hacı Duran Gökkaya tarafından yapılan açıklama ile nükleer santral ihalesi resmen iptal edildi.
Devamı
GDO’LU ÜRÜNLER ÇİFTÇİYE VE TÜKETİCİLERE ZARAR VERECEKTİR

İzmir Çiftçi Örgütleri Güç Birliği Platformu ( ÇİFTÇİPLAT) olarak GDO konusundaki yönetmelik ile ilgili görüşlerimizi açıklamak istiyoruz. Cartegena Biyogüvenlik Protokolü’nü Meclisinde kabul eden Türkiye, Ulusal Biyogüvenlik Yasası’nı çıkarmak yerine bir yönetmelikle GDO’ların ve ürünlerinin ülkemize girmesini izin vermiştir.
Devamı
"KAZILAR BAŞLATILSIN KAMPANYASINI BAŞLATIYORUZ"

Allianoi Girişim grubu, "Allianoi'de kazılar yeniden başlatılsın" kampanyasını, bir basın açıklaması ile kamuoyuna duyurdu. Bergama Müzesi önünde gerçekleştirilen basın açıklamsını, Allianoi Girişim Grubu Dönem Sözcüsü Alime Mitap okudu.
Devamı
ILISU BARAJI’NIN İNŞAATI YENİDEN İZİNSİZ ŞEKİLDE BAŞLADI!

Hasankeyf’i Yasatma Girisimi: ILISU BARAJI’NIN İNŞAATI YENİDEN İZİNSİZ ŞEKİLDE BAŞLADI! Basina ve kamuoyuna Bilindigi üzere 7 Temmuz 2009 tarihinde Almanya, Avusturya ve İsviçre hükümetleri Ilisu Baraji ve Hidroelektrik Santrali Projesi’nden daha önce vermeyi kararlastirdiklari kredi teminatini hem hazirlanan projenin pek çok açidan sorunlu olmasi hem de su ana kadar yürüttügümüz hakli muhalefet sonucunda geri çekmislerdir. Bu karara bagli olarak üç Avrupali banka (Societe Generale, Bank of Austria ve Dekabank) da kredilerini iptal etmislerdir. Ancak Akbank ve Garantibank kendi kredi bölümünü geri çekmemis, 6 Avrupali ve 4 Türk sirketinden olusan konsorsiyum dagilmamistir.
Devamı
KİRLİ TEKNOLOJİLER FORUMU SONUÇ BİLDİRİSİ

TÜRÇEP tarafından düzenlenen ve EGEÇEP'in de konuşmacı olarak davetli olduğu, Çevre Sorunu Yaratan Yatırımlar ve Kirli Teknoloji Yatırımları Toplantısı'nın Sonuç Bildirisi yayınlandı. Toplantıda, EGEÇEP adına Ertuğrul Barka ve Muammer Sakaryalı birer konuşma yaparak, EGEÇEP deneyimini katılımcılarla paylaşmıştır. Sonuç bildirisi ektedir.
Devamı
YEŞİLLER PARTİSİ BASIN AÇIKLAMASI

Yesiller: Hukumet derhal mahkeme kararini uygulamali ve nukleer santral macerasina son vermelidir Danistay Idari Dava Daireleri Kurulu, Nukleer Santral Ihalesi Yonetmeligi'nin 5. ve 10. maddeleri icin yurutmeyi durdurma karari verdi ve Danistay 13. Dairesi tarafindan ayni yonetmeligin 7. maddesi icin verilen yurutmenin durdurulmasi kararini yerinde buldu.
Devamı
GDO’LU ÜRÜNLERİ TARLALARIMIZDA ve SOFRALARIMIZDA İSTEMİYORUZ

GDO'lu ürünler ile ilgili yönetmeliğe karşı bir basın açıklamsı da BURSA İL KOORDİNASYON KURULU ve GDO’YA HAYIR PLATFORMU BİLEŞENLERİ tarafından yapıldı
Devamı
İZMİR’DEKİ SU ZAMLARI İÇİN YÜRÜTMEYİ DURDURMA;

EGEÇEP'in de içerisinde yeraldığı, İzmir Birlikte Başaracağız Platformu'nun İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Av.Arif Ali Cangı ve 27 arkadaşı tarafından “ İzmir'de 1 Haziran 2009 tarihinde yürürlüğe giren su ve ulaşım zamlarının iptali için dava açılmıştı. Su zammının iptali davasını gören İzmir 1.İdare Mahkemesi, 07.10.2009 tarih ve 2009/970 Esas sayılı kararı ile "...su satışı ve kullanılmış suların boşaltılmasına ilişkin tarifeleri inceleyerek karara bağlamak yetkisi yasal olarak İzsu Genel Kurulu (İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi) nda olmasına rağmen, yasaya aykırı biçimde İzsu Yönetim Kurulu tarafından alınan işlemin, yetki yönünden açıkça hukuka aykırı olduğundan ve uygulanması telafisi güç ve imkansız zararlar doğuracağından …” yürütmesinin durdurulmasına karar verilmiştir. YARGI KARARI HUKUK SAYFAMIZDA
Devamı
FOÇEP: ANTİK KYME KENTİNE ÇİMENTO FABRİKASI İSTEMİYORUZ

TARİH VE ÇEVRE KATLİAMINA DUR DİYORUZ 01/11/2009 İzmir İli Aliağa İçesi, Horozgediği Köyü sınırlarında kalan ve ANTİK KYME kentinin bitişiğinde yer alan Pınartepe mevkine Batıçim adlı bir firma tarafından “Çimento Öğütme ve Paketleme Tesisi” yapılmak isteniyor. DEVAMI
Devamı
BİYOGÜVENLİĞİMİZ TEHLİKEDE!..GDO‘LARIN TİCARETİ SERBEST BIRAKILDI ! GDO'YA HAYIR PLATFORMU

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan "Gıda ve Yem Amaçlı Genetik Yapısı Değiştirilmiş Organizmalar ve Ürünlerinin İthalatı, İşlenmesi, İhracatı, Kontrol ve Denetimine Dair Yönetmelik" 26 Ekim 2009 günlü Resmi Gazete‘de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.
Devamı
DOĞA DERNEĞİ BASIN AÇIKLAMASI

Bizim için evlerimiz ne anlama geliyorsa, yarasalar için de mağaralar aynı anlama geliyor. Mağaralar, yarasaların evi. Ancak evlerimiz ve yarasa mağaraları arasında büyük bir fark var. Evleri inşa etmek mümkün, mağaralar ise yüzbinlerce yıl içinde doğal süreçlerle oluşuyor. DEVAMI
Devamı
KOZA'NIN YAŞAM SAVUNUCULARINA AÇTIĞI TAZMİNAT DAVASI İÇİN BASIN AÇIKLAMASI

Değerli Basın Mensupları, Yine İstanbul da ve yine 3. Asliye Hukuk Mahkemesinin önündeyiz. Neden? Sahip oldukları yazılı ve görsel basın aracılığı ile yaşam mücadelesi verenleri her gün asılsız haberlerle karalayanlar, ellerindeki ile yetinmeyerek hukuk sistemini bir yıldırma aracı olarak kullanmaya başlamışlardır.
Devamı
TARİHİ DAVA İÇİN TARİHİ BOZMA KARARI!

DANIŞTAY, “YORTANLI BARAJI’ NIN YERİ TARTIŞILSIN” DİYOR !.. Değerli Basın Mensupları, EN SON “BOZMA” KARARINDA DANIŞTAY, “YORTANLI BARAJI’ NIN YERİ TARTIŞILSIN” DİYOR !..
Devamı
ELEKTRİK TALEBİNDE TARİHİ KÜÇÜLME: Yüzde 4.9- ELEKTERİK MÜHENDİSLERİ ODASI


Devamı
DÜNYADAKİ BÜTÜN TARİHİ ESERLER, MİLLE Mİ KAPLANMALI ?

İzmir 2 Numaralı Kültür Ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’na göre, tarihi eserlerin en etkin korunma YÖNTEMİ BUYMUŞ !...
Devamı
BERGAMA ÇEVRE PLATFORMU ve KOZAK ÇEVRE DERNEĞİ BASIN BÜLTENİ


Devamı
NİĞDE OLAYLARI İÇİN YEŞİLLER PARTİSİ BASIN AÇIKLAMASI

Niğde’de altın madenine karşı direnen köylülere polis müdahalesini kınıyoruz – köylülerinin arkasındayız!
Devamı
ULUKIŞLA‘DA ALTIN MADENCİLİĞİ POLİTİKASINDAN VAZGEÇİN

Ulukışla‘da Gümüştaş Şirketinin siyanürle altın arama ve işletmeye yönelik çabaları son günlerde giderek hız kazandı. Bu gelişme bölgede yaşayanlarda büyük bir kaygı ve endişeyle karşılanmaktadır. Gümüştaş Şirketi‘nin Bolkar Dağları eteklerinde yaptığı maden arama faaliyeti sonucunda işletmeyi önce Bolkar dağarlının zirvesindeki Maden Köyüne yapacağını açıklamıştı. Daha sonra bu bölgede kuracağı işletmenin çıkaracağı zehirli ve öldürücü atıkların, bölgenin yeraltı sularına karışacağına yönelik bilimsel raporlar soncunda işletmeyi bu köye kurmaktan vazgeçti.
Devamı
“BERGAMA KORKU FİLMİ” HUKUKA RAĞMEN DEVAM EDİYOR, HALA…10.09.2009

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne bağlı aşağıda imzası olan meslek odaları ile Egeçep ve Ekoloji Kolektifi dernekleri olarak Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından Bergama’daki siyanürcü şirket Koza Altın İşletmeleri A.Ş.’ye “Ovacık Atık Depolama Tesisi Kapasite Artışı (2.ADT) Projesi” ile ilgili verilen 03/06/2009 tarihli ÇED Olumlu işleminin iptali için bir kez daha yargı karşısına çıkıyoruz.
Devamı
BİYOGÜVENLİK YASA TASARISI İÇİN BASIN AÇIKLAMASI-GDO'YA HAYIR PLATFORMU

Basına ve Halkımıza; AKLINIZDAN BİLE GEÇİRMEYİN! Genetiği değiştirilmiş tohumların ülkemizde ekilebilmesinin, ihracat ve ithalatının serbest olmasına ilişkin Biyogüvenlik yasa tasarısı, Bakanlar Kurulu gündemine girmiştir.
Devamı
MADENCİLİĞE ORMAN ALANLARINI AÇAN BK KARARI BASIN AÇIKLAMASI


Devamı
AKP HÜKÜMETİ, RUSYA İLE NÜKLEER PAZARLIĞI YAPAMAZ

NÜKLEER KARŞITI PLATFORM BASIN AÇIKLAMASI Yetki ve rapor karmaşası yaratılarak sürdürülen nükleer santral ihalesi, derhal iptal edilmelidir... AKP HÜKÜMETİ, RUSYA İLE NÜKLEER PAZARLIĞI YAPAMAZ Rusya Başbakanı Vladimir Putin�in bugün (6 Ağustos 2009) Ankara�da gerçekleştireceği ziyarete "ağır" enerji dosyaları ile birlikte gelmektedir. Rusya�nın Türkiye üzerindeki enerji hegemonyasını artıracak bu dosya ve anlaşmaların arasında, nükleer santral ihalesinin Rus firmaya verilmesi de yer almaktadır. Hukuki ve ekonomik olarak iptal edilmesi zorunluluğu ortaya çıkan nükleer ihalenin hukuka aykırı bir şekilde, Putin�in ziyaretine kadar devam ettirilmesi dikkat çekicidir.
Devamı
BERGAMA İÇİN ORTAK BASIN AÇIKLAMASI

TÜRKİYE’Yİ KİM YÖNETİYOR? Bakanlar, Bakanlıklar Ne Yapıyorlar? Ne Yapmalılar? Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu, Madencilik Faaliyetleri İzin Yönetmeliği ile ilgili verilen Yürütmeyi Durdurma Kararına karşı Başbakanlık ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından yapılan itirazı reddetmiştir. Madencilik faaliyetlerinin yürütülmesine ilişkin yasa ve yönetmeliklere ilişkin dava süreçlerinin yakın geçmişini kısaca özetleyecek olursak, DEVAMI İÇİN TIKLAYIN
Devamı
ÇMO: Yağışları Felakete Çeviren Plansız ve Çarpık Kentleşme

Cumartesi, 01 Ağustos 2009 14:11 Geçtiğimiz günlerde özellikle Marmara ve Karadeniz bölgesinde meydana gelen sel felaketleri son olarak Giresun‘da yaşamı felce uğrattı. Sağanak yağış nedeniyle Karadeniz Sahil Yolu ulaşıma kapandı DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ
Devamı
ÇHD Basın Açıklaması: Vahşi Kapitalizmde Köle Tüccarlığı “Özel İstihdam Büroları

Basına ve Kamuoyuna Vahşi Kapitalizmde Köle Tüccarlığı “Özel İstihdam Büroları” Kapitalizmin krizi derinleştikçe; emekçilere karşı vahşeti de yeni boyutlar kazanıyor. Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu'nun 3 Kasım 2008 tarihli raporunun 7. maddesinde yer vererek hükümete ilettiği 'Özel İstihdam Büroları aracılığı ile Dönemsel Çalışmanın Yasalaştırılması' talebi AKP hükümeti tarafından kabul edilerek 5920 Sayılı torba yasa ile yerine getirildi. DEVAM
Devamı
EFEMÇUKURU 02.07.2009 BASIN AÇIKLAMASI

İzmir’in yaşam çatısı olan Efemçukuru'nun, yaşamını tehlikeye atan bir yer halini almaması için, paranın egemenliğine karşı, yaşamın çığlığını yükseltme zamanı. İzmir-Bergama, Eşme, Sivrihisar, Havran/Küçükdere Elele Hareketi Efemçukuru Köylüleri ile birlikte Efemçukuru Altın Madeni sürecini ve altıncı şirketin reklamı niteliğinde çıkan haberleri değerlendirdi. Açıklama metninin Elele Hareketi Dönem Sözcüsü Ertuğrul Barka'nın tarafından okunduğu, basın toplantısına, TMMOB İzmir İKK Sekreteri ZMO İzmir Şube Başkanı Ferdan Çiftçi, Efemçukuru Köyü Muhtarı Mustafa Özdemir ve Efemçukuru Köylüleri ile Elele Hareketi ve Egeçep üyeleri katıldı. DEVAMI
Devamı
12.06.2009 ALLİANOİ BASIN AÇIKLAMASI

DEĞERLİ BASIN MENSUPLARI, Allianoi ve diğer tarihi eserlerimizi baraj suları altında bırakmak, yok etmek isteyen kesimlere karşı yıllardır sürdürdüğümüz mücadele devam ediyor. İzmir 2. No’lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından 2001’ de 1. derece arkeolojik Sit alanı olduğu yönünde karar verilen bölgede, yasaya aykırı biçimde sürdürülen baraj inşaatı, telafisi mümkün olamayacak hasarlara yol açmaktadır ve açacaktır. Ortaya çıkan hukuka aykırılık, Allianoi'nin suya gömülmesi halinde bağışlanamaz bir suç haline gelecektir.
Devamı
5 Haziran Çevre Günü Basın Açıklaması

Bu yıl da Dünya Çevre Günü kutlamalarında yine nutuklar atılacak, yetkili etkili pek çok kişi ne kadar çevreci olduklarını anlatarak bir günlüğüne çevreci kesilecekler. Onlara EGEÇEP olarak diyoruz ki; SİZİN ÇEVRE GÜNÜ KUTLAMAYA HAKKINIZ YOK! Çünkü siz, çevre adına çevrenin-yaşam alanlarımızın katledilmesini onaylayansınız.
Devamı
EGEÇEP AÇIKLAMA (KÜLTÜRPARK HAKKINDA)

Hukuk devletine ve yargı sürecine saygılı bir belediye Yönetiminin en azından israr talebimiz hakkında mahkemenin vereceği kararı beklemesi gerekirken inşaata yeniden başlama girişimi son derece üzücü ve düşündürücüdür. Meydana gelebilecek kamu zararından Belediye yetkilileri sorunlu olacaktır.
Devamı
SUYUN TİCARİLEŞTİRLMESİNE HAYIR PLATFORMU BİLDİRİSİ

SUYUMUZU, HAYATIMIZI SATIYORLAR... SU HALKINDIR, KAPİTALİZMİN TİCARİ "MALI" DEĞİLDİR !
DevamıCopyright © Ege Çevre ve Kültür Platformu