egeçep logo
ALLIANOI'DAN SESLENİŞ
Bergama bir dünya mirası değerli basın mensupları, kültür dostları…
 
Gerek insanlarının zengin kültürel birikimiyle gerekse tarihsel dokusuyla göz kamaştırmakta olan Bergama bir yandan Unesco’nun “Dünya Mirası” listesine aday olma yolunda ilerlerken Allianoi’u, 2000 yıllık geçmişiyle termal sağlık yurdunu göz göre göre kaybedecek midir?
 
Bizler, Anadolu’nun sonsuz bilgi kaynağı olduğunu bilmekle beraber 1998 yılında başlatılan kazı çalışmaları nedeniyle ışığa kavuşan Allianoi’un da kültür mirası olduğunu defalarca söyledik,yazdık, haykırdık. Çok sayıda bilimsel makaleye, öğrenci tezlerine konu olan,sayısız imza kampanyası düzenlenen, hakkındaki hukukî mücadelenin sürdürüldüğü Allianoi ören yerinin talihsiz bir şekilde  yok edilmemesi adına çalışmalar yürüttük ve kararlılıkla da bu mücadelemize devam etmekteyiz.
 
İnancımız odur ki Bergamalılar, 2000 yaşındaki, insanlarına binlerce yıl sıcak suyuyla şifa dağıtmış olan  Antik Sağlık Yurdu Allianoi’u gerçeklerin ışığında günlük çıkar heveslerine kurban etmeyeceklerdir.
 
Çünkü Bergama insanı duyarlıdır ve hukuka saygılıdır.
 
Çünkü Bergamalılar tarih konusunda dikkatlidir.
 
İlklerin kentinde yaşayan Bergama insanı geçmişini geleceğe taşıyacaktır.
 
 
Taşların kenti, ilklerin beşiği, Unesco yolcusu, kültür mozaiği Bergama…EXPO 2015’DE İZMİR’İN DÜŞTÜĞÜ HATAYI YİNELEMEYECEKTİR…
 
Bergama antik bir sağlık merkeziyse adı ancak ALLIANOI ile birlikte anılabilir…
 
Antik değerler bir bütündür.  Bergama UNESCO’nun  “DÜNYA MİRASI” listesine adaysa bunu ancak ALLIANOI ile gerçekleştirebilir…
 
 
Saygılarımızla
 
ALLIANOI GİRİŞİM GRUBU…
 
Dönem Sözcüsü
 
İffet DİLER
 
11.Şubat.2010


11.02.2010Copyright © Ege Çevre ve Kültür Platformu