egeçep logo
BASINDAN
EVRENSEL.: Romanya hükümeti eylemler karşısında geri adım attı

Romanya’da Rosia Montana Dağları’nda Kanadalı Gabriel Resources adlı şirket tarafından işletilmek istenen altın madenine karşı, Romanyalıların günlerdir süren direnişi sonuç verdi.
Devamı
SİMURG OLMAK- Y. GÜRSUCU

Darwin’in bir sözü ile başlayalım; “Doğaya karşı olan hiçbir şey uzun süre yaşayamaz”. Sınıflı toplumlar ortaya çıktığından bu yana, yaşanan savaşları yaratan, insanın ta kendisidir.
Devamı
 EVRENSEL: ÇED’i yok inşaat doludizgin AKKUYU’DA NÜKLEER REZALET!

Özer Akdemir: BDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü ÇED raporu hâlâ olmayan Akkuyu Nükleer santraline verilen izinleri ve santral alanında devam eden çalışmaları Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’ya sordu.
Devamı
 Rüzgarlı Mimas uyanmazsa...

Ege Denizine kuzey - güney doğrultusunda uzanan, ‘kısrak başının’ uç kısmıdır Karaburun. Yarımadanın üç yanı denizlerle çevriliyse, dört bir yanı da günümüzde talan sofrasının ana yemeği olmuş adeta. Geçtiğimiz yüz yılın sonuna kadar korsan yağmalarından nasibini bolca almış, devlet baskısını iliklerine kadar duyumsamış, boşaltılmış, kılıçtan geçirilmiş ‘lanetli topraklar’ın insanları, yüz yıllar sonra yine can derdine düştüler.
Devamı
GEZİ, GÜÇLÜ BİR ÇEVRE MESAJIDIR

ÇEVRE HUKUKÇULARI GEZİ’Yİ YORUMLADI Özer Akdemir Özellikle Bergama köylü hareketi sonrasında gelişen çevre hukuku alanında önemli çalışmaları bulunan üç hukukçuya Taksim Gezi Parkı olayları ve sonrasında gelişen süreci sorduk. Çevre duyarlılığı ile başlayıp, polisin sert müdahalesinin ardından hükümete karşı ülke genelinde bir öfke patlamasına dönüşen olayların altında yatan nedenleri, gelişim evrelerini ve sonrasını sorduğumuz hukukçular, hükümetin çevre politikaları ve bu konudaki açıklamalarını da değerlendirdi.
Devamı
EVRENSEL: BU DAVA BÖYLE BİTMEZ

Bergama Çamköy’de 2005 yılında 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nü kutlamak isteyen çevrecilere altın madeni çalışanları tarafından yapılan taşlı yumurtalı saldırıyla ilgili açılan davanın zaman aşımına uğrayacağı artık kesinleşti. Olayın üzerinden 5 yıl geçtikten sonra açılabilen davayı hukukçular, yargılamanın içeriği nedeniyle ‘zaman aşımına uğraması kesin’ olarak nitelendirdiler.
Devamı
ÇANLAR ALİAĞA İÇİN ÇALIYOR-Ferhat ÇELİK

/ İzmir - DihaGüncellenme : 28.02.2012 07:59 Petrol rafinerileri, demir-çelik fabrikaları, gemi söküm tesisleri gibi çok sayıda ağır sanayi tesisinin yer aldığı İzmir’in Aliağa ilçesinde yapılması planlanan 7 termik santralin doğaya ve çevreye vereceği zararlar bölge halkını adeta ayağa kaldırdı.
Devamı
ÇANAKKALE'DE ALTIN ÜRETİMİ: FAY HATLARI ÜZERİNDE SON TANGO-A. Aşçı

Harvard Üniversitesi Organizma ve Evrim Biyolojisi Bölümü’nden Profesör Edward O. Wilson; “Aslında yıllar önce bir grup iktisatçı ve biyolog, yok etmekte olduğumuz dünyanın değerini dolar bazında hesaplamaya çalıştı; su, hava, toprak vs. Ve hesapladıkları rakam yılda 33 trilyon dolardı.
Devamı
Siyanür sızıntısı iddiası

Altın madenini işleten şirketin yetkilileri yırtığın sızma olmadan tamir edildiğini açıkladı. Metalurji Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Cemalettin Küçük, Onlarca metre kalınlığındaki cevher veya sıvının altındaki membrandaki yırtığın gözle görülmesinin mümkün olmadığını söyledi.
Devamı
ALLİANOİ HEPİMİZİN UTANCI- Mehveş EVİN-MİLLİYET

Allianoi, 18 milyon metreküp suyun altında. Sivil toplumun çabalarına, hukuki mücadeleye rağmen bu noktaya gelindi. Bardakçı gibi tarihçiler, Eroğlu ve Günay gibi bakanlar sağolsun!
Devamı
BUZUL ÇAĞI GELMİYOR-Levent Kurnaz (Yeşil Gazete)

Dünkü Hürriyet gazetesinin manşetine inanırsak küresel ısınma devri bitmiş durumda ve mini buzul çağı yolda! Peki durum böyle mi? Yok eğer durum tam tersiyse, Türk basınının “amiral gemisi” neden böyle açık bir yalan haberini manşetine taşıyor.
Devamı
BAĞFAŞ YENİ ASİT FABRİKASI BİLGİLENDİRME TOPLANTISINDA GERGİNLİK !

BAĞFAŞ fabrika sahası içerİsinde yeni kurulacak olan Amonyum Nitrat ve Kalsiyum Amonyum Nitrat üniteleri ile ilgili olarak Erdek Aşağıyapıcı Köyünde yapılan bilgilendirme toplantısında gergin anlar yaşandı.
Devamı
JAPONYA'DAKİ ARIZALI SANTRALDE YENİ SU SIZINTISI

Japonya'da arızalı nükleer santralden 600 litreden fazla suyun sızdığı belirlendi. Santraldeki kullanılan-yakıt havuzunda soğurma işleminin hafta sonu durdurulduğu aktarılırken, suyun ise denize akmadığı düşünülüyor.
Devamı
KÜRESEL ISINMA DOĞU KARADENİZİ DE VURUYOR-Orhan TOPAL

Coğrafi yapısı nedeniyle küresel ısınmadan daha az etkileneceği düşünülen Doğu Karadeniz'de son yıllarda kış aylarının daha sıcak geçmeye ve karın yerde kalma süresinin ise kısalmaya başladığı bildirildi.
Devamı
KAZDAĞLARI'NDA BİR HAYALET DOLAŞIYOR, Özer AKDEMİR-EVRENSEL

Bilim insanlarının doğaya ve canlı yaşamına yapacağı zararlar konusunda defalarca uyarılarına ve kesinleşmiş yargı kararlarına rağmen ülkemizin onlarca yerinde siyanürle altın işletmeciliği devam ediyor
Devamı
12345678910...Copyright © Ege Çevre ve Kültür Platformu