egeçep logo
Egeçep Şirinyer’de Su Kesintisi Protesto Eylemi Yaptı

14 Mayıs 2017 Çarşamba günü Egeçep saat 16'da Şirinyer’de üç gündür süren su kesintisini ve sorunun kök nedeni olarak gördükleri, yanlış olduğunu iddia ettikleri İzmir su politikalarını protesto etmek için basın açıklaması yaptı. Açıklamayı okuyan Egeçep Yürütme Kurulu Üyesi Barış Özel, eyleme çağrı için 15 dk. kadar konunun ayrıntıları hakkında yaymaca konuşması yaptı.

Not: Basın açıklaması ve öncesindeki yaymaca konuşması videoları ile açıklamanın tam metni aşağıdadır.

Okunan metinde su kesintisinin kök nedeni olarak, Tahtalı Barajı ile arıtma tesisi arasındaki 2,2 metre çapındaki borunun çatlamasının gösterildiği söylenirken, İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne “Arıtma sisteminin farklı yerlerden (sondajlar, farklı göletler, barajlar) beslenebilmesi sağlanamaz mıydı” soruldu.

Açıklamada Konak’a, kent merkezine kuş uçuşu 20 km. uzaklıktaki, yeraltı ve yerüstü sularını zehirlediği bilirkişi raporuyla kanıtlanan Efemçukuru Altın Madeni nedeniyle, 250 bin kişiye su sağlayacak ve diğer barajların yedeği olabilecek Güzelbahçe-Çamlı barajının Hükümet’çe engellendiği vurgulandı. İzmir’in acil ihtiyacı olan Çamlı Barajı yapılamadığı için 120 km. uzaklıktaki Gördes barajından 2011'de döşenen boru hattıyla su getirildiğini ancak suyun barajın yanındaki nikel madeni nedeniyle yüksek oranda arsenikli olduğu, yalnızca bu suyu arıtmak için Büyükşehir Belediyesi’nin yüzlerce milyon dolar harcanarak Bornova’ya arıtma tesisi kurduğu anlatıldı. Diğer yandan baraj tabanındaki çatlak nedeniyle başından bu yana doğru düzgün su alınamadığı, 2015 Ağustos’unda barajın bakım için tamamen boşaltıldığı ve İzmir’e hâlâ bu hattan su gelmediği söylendi.

Özel, “İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin son su kesintisine sebep olan yönetim zafiyetini ve kendisi de sorumlu olduğu halde bunu siyasi fırsata çevirmeye çalışan Adalet ve Kalkınma Partisini ve Hükümet yandaşlarını protesto ediyoruz” tümcesinde metnin anafikrinin ifadesini bulduğunu söyleyerek, altını önemle çizdiklerini belirtti.

Açıklamanın sonunda “Bu mesele ucuz siyasi polemiklere kurban edilecek türden önemsiz bir konu değildir. Merkezi ve yerel iktidarın bu soruna çözüm bulunmasını istiyoruz. Su havzasındaki Efemçukuru Altın Madeni derhal kapatılmalıdır!” denildi.

Özel, konuşmasını “Tüm İzmirlileri İzmir’in suyunu savunmaya çağırıyoruz” sözüyle bitirdi.

Etkileşimli ve doğaçlama gelişen açıklamada metnin tamamı okunurken, Özel gelen sorular ve tepkilere aralarda yanıtlar verdi ve arka planının bilinmesi gereken noktalarda ayrıntılar konusunda açıklamalar yaptı.

UCUZ SİYASİ POLEMİKLER DEĞİL SUYA ERİŞİM HAKKI SAĞLAYIN!

İzmir’de üç gündür Buca ve Gaziemir’in tamamında, Karabağlar’ın ise bir kısmında sular kesik. Nedeni; Tahtalı Barajı ile arıtma tesisi arasındaki 2,2 metre çapındaki borunun çatlaması. Belediye çaresiz, yurttaş ne yapsın? O baştan çaresiz. Herkes en azından yapılan açıklama doğru çıksın bugün gece yarısı sular gelsin diye dua ediyor.

Bu tür sorunlara karşı İzmir Büyükşehir Belediyesi (İBB)’nin bir B planının olması gerekmiyor muydu?

Arıtma sisteminin farklı yerlerden (sondajlar, farklı göletler, barajlar) beslenebilmesi sağlanamaz mıydı?

Bu soruları çoğaltabiliriz. Peki bugünlere nasıl gelindi?

EGEÇEP olarak yıllardır,120 km. ötedeki Gördes Barajından medet ummanın doğru olmadığını, Güzelbahçe Çamlı Barajının yapımının 2008 yılından beri Adalet ve Kalkınma Partisi hükümetleri tarafından engellendiğini, bunun nedeninin ise kente 20 km. uzaktaki Menderes-Efemçukuru Altın Madeni olduğunu söyledik durduk, “İZMİR SUSUZ KALACAK” dedik. Altıncı şirkete ve ona izin veren İzmir Valiliği, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve Çevre Bakanlığı’na karşı yıllardır davalar yürütüyoruz.

Altın madenine karşı açılan davalar konusunda İBB’nin isteksizliğini davaya keşif bedeli olarak 10 bin lirayı meslek odaları başta, demokratik kitle örgütlerinden, kalanı ise yaşam savunucularının bağışları ile karşıladık. Davanın müdahili olan, milyon liralık bütçesi bulunan İZSU kırk dereden su getirerek tek kuruş katkı koymadı. Oysa, üç gündür kentin üç metropol ilçesine su veremeyen İBB yılbaşından bu yana suya önce %10, ardından zamlı tarifeye % 5 zam yaptı.

Sayın Aziz Kocaoğlu Efemçukuru Altın Madeni-Çamlı Barajı meselesi konularında yetkili olmadığını ya da yetkilerinin alındığını söylüyor. Oysa İBB Başkanı olarak,

1.”Ey İzmirliler İzmir’in içme suyunu Efemçukuru Altın Madeni zehirliyor. Bu maden yılda 100 milyon dolar kar etsin diye Adalet ve Kalkınma Partisi hükümeti Çamlı barajını yapmamıza müsaade etmiyor”

2. “Gördes barajından 120 km. boru hattı çekildi. Biz de yüzlerce milyon dolar harcayıp gelen pis ve arsenikli suyu arıtmak için tesis kurduk. Ancak 2011'den beri doğru düzgün su alamadık. Bir kurak sene geçirsek halimiz duman olur” diyemez mi?

Gazeteleri, ilan panolarını ve diğer yöntemleri kullanarak bu gerçekleri tüm İzmirlilere anlatamaz mı?

Hâlâ geç değildir. Güncel su kesintisi meselesi çözülünce artık İBB alışıldık pasif su ve çevre politikasını sürdürmemelidir.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin son su kesintisine sebep olan yönetim zafiyetini ve kendisi de sorumlu olduğu halde bunu siyasi fırsata çevirmeye çalışan Adalet ve Kalkınma Partisini ve Hükümet yandaşlarını protesto ediyoruz! Bu mesele ucuz siyasi polemiklere kurban edilecek türden önemsiz bir konu değildir. Merkezi ve yerel iktidarın bu soruna çözüm bulunmasını istiyoruz.

Günübirlik çözümlerle İzmir’in su sorunu çözülemez.

Yanlış su politikaları nedeniyle İzmir’in içme suyunun geleceği tehdit altındadır.

Su havzasındaki Efemçukuru Altın Madeni derhal kapatılmalıdır!

“Kent için yaşamsal önemde” olduğu defalarca söylenen Çamlı Barajının bir an önce yapımı için siyasi iktidarın çıkardığı engellerin aşılmasına dönük aktif bir çaba gösterilmelidir.

Tüm İzmirlileri İzmir’in suyunu savunmaya çağırıyoruz!

17 Mayıs 2017, Çarşamba, 16.00, Şirinyer Pazaryeri Migros önü, Buca, İzmir

EGE ÇEVRE VE KÜLTÜR PLATFORMU (EGEÇEP) YÜRÜTME KURULU

18 Mayıs 2017, Perşembe, 08.55, Bayraklı, İzmir

Emek Fuarcı — Halkın Kendisi

Not: Tüm köşe yazısı, haberler, video, görsel vb. içeriğimiz Creative Commons Lisansı ile yayınlanmaktadır. İzin alınmaksızın tümü ya da tamamı kullanılabilir.

Haber şu kaynakta ilk olarak yayınlanmıştır: https://medium.com/@halkinkendisi/egeçep-şirinyerde-su-kesintisi-protesto-eylemi-yaptı-587badc9c1c6

18.5.2017Copyright © Ege Çevre ve Kültür Platformu