BARTIN’DA YAŞANAN MADEN FACİASI BİR KAZA DEĞİLDİR !

Soma faciasından bu yana, maden ocakları için yeterli önlemlerin hayata geçirilmemiş olması, yeterli denetimlerin yapılmaması ve yapılan denetimlerde önerilen önlemlerin alınmaması, bir kez daha onlarca can kaybına neden oldu.

2019 yılında, müessesenin dengelenmiş üretim derinliği -300 metre olmuştur. Bu derinleşme, ani gaz degajı ve grizu patlaması gibi ciddi kaza risklerinin artmasına neden olmaktadır. Çalışılan damarların tamamında gaz içeriklerinin yüksek olduğu, dolayısıyla degaj kapasitesinin de yüksek olduğu, arıza zonlarında riskin daha da arttığı bilinmektedir. Bu nedenle müessese ocaklarında ilgili mevzuat hükümlerinin yanı sıra “Kurum Degajı Yönergesi” hükümlerinin titizlikle uygulanması gerekmektedir.

Yukarıdaki ifadeler, Sayıştay’ın 2019 yılında yaptığı denetim raporundan alınmadır. O zaman -300 metre olan ocak derinliği, şimdi -350 metreye kadar derinleşmiştir. Bunun anlamı, gaz riskinin de artmış olmasıdır. Buna karşın yeterli önlem alınmadığı, yaşanan bu gaz patlaması ile açıkça görülmektedir.

Bir kez daha, kömürün bedelinin aslında insan canı olduğu görülmektedir.

Yıllardır haykırıyoruz: acilen kömürden vazgeçilmelidir!

Yaşanan can kayıpları son bulsun, doğamız daha fazla kirlenmesin!

Artık ders alınsın, başka canlar yitmesin.

KÖMÜRE HAYIR!

EGE ÇEVRE VE KÜLTÜR PLATFORMU YÜRÜTME KURULU ADINA

EŞ SÖZCÜLER

Berna BABAOĞLU ULUTAŞ

0542 236 44 07

Doğu IŞIK

0541 851 36 00

egecepsozcu@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir