egeçep logo
MAKALELER
TÜRKİYE’DE “ENERJİ ORMANCILIĞININ” GEREĞİ, KISITLARI ve OLANAKLARI-Yücel ÇAĞLAR

Türkiye’de, özellikle başta ormanların içinde ve yakınındakiler olmak üzere kırsal yerleşmelerde yaşayanların enerji gereksinmelerini nasıl karşıladıkları ve karşılama biçimlerinin nelere mal olduğu; bu maliyetlerin nasıl en aza indirilebileceğ; enerji gereksinmesin, moda deyişle daha “sürdürülebilir” (!) biçimde nasıl karşılanabileceği vb konular genelde bizlerinde düzenlediği etkinliklerde pek tartışma konusu yapılmıyor.
Devamı
İZMİR’E YENİ ÇÖP ALANI BULUNAMIYOR- Tayfun ÖZKAYA

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu “yeni çöp alanı için yer bulamıyoruz; mali, teknik bir problem yok” demiş. Bu İzmir kırsal kesimin duyarlılığını ve direncini göstermesi açısından olumlu bir durum. Harmandalı’daki mevcut çöp alanı çok problemli ve yetersiz.
Devamı
EGEÇEP 6. KURULTAY KİTAPÇIĞI

EGEÇEP Eş Dönem Sözcüsü’nün 4. Bileşenler Kurultayı açış sunusu: SAFLARI SIKLAŞTIRALIM… EGEÇEP 5. Kurultayından günümüze 1 yılı daha geride bıraktı. “Bu bir yıl ülkemizde ekolojinin korunması ve yaşamın sürdürülmesi bakımından nasıl geçti” sorusunun çok net bir yanıtı var: Talan devam ediyor, direniş de!
Devamı
MADEN ATIKLARI KURBANLARINDAN BİR MESAJ VAR

Honduras'tan altın madeninin yol açtığı sağlık sorunları ile ilgili fotoğraflı rapor ve çok önemli bir haber. İngilizceden çeviri için Sn. Prof. Dr. Ekrem TUFAN'a teşekkürler.. MADEN ATIKLARI KURBANLARINDAN BİR MESAJ VAR: GELİYORUM DİYEN KRONİK BİR ÖLÜM Yazan: Carlos Amador, 2 Temmuz 2012 Türkçeye çeviren Ekrem TUFAN:
Devamı
ACELE KAMULAŞTIRMA MI, YOKSA ACELE MÜLKSÜZLEŞTİRME Mİ?

Su Politik Grubu'nun kamuoyunda “Acele Kamulastirma” olarak bilinen ve artık şirketlerin taleplerinin hükümetçe acilen karşılandığı olağan bir uygulama şeklini alan "Acele Kamulaştırma" ile ilgili bilgi notu:
Devamı
SU YÖNETİMİ KOORDİNASYON KURULU GENELGESİ


Devamı
ENERJİ KİMİN İÇİN, ÖNCE BUNU SORALIM?


Devamı
TERMİK SANTRALLER VE ALMANYA’NIN ENERJİ PLANI


Devamı
Eziyet Altındaki Hayvanlara Özgürlük- Alime MİTAP

Sirklerde hayvanlara, (insanları eğlendirmek adına) uygulanan zulüm, bugünlerde dünya ölçeğinde ilgi çeken bir gelişmeyle tekrar gündeme geldi.
Devamı
ŞPO: KÖMÜR HAKKINDA 10 ACI GERÇEK

Şehir Plancıları Odası: Dünyadaki karbondioksit kirliliğinin yaklaşık üçte birinden kömürlü termik santraller sorumlu. Ancak ne yazık ki kömürün tek suçu iklimi değiştiren en tehlikeli fosil yakıt olması değil. Kömürün yaratacağı trajedi bundan çok daha fazla.
Devamı
KÖMÜR HAKKINDA AYRINTILI TEMEL BİLGİLER

Son günlerde, KÖMÜRE DAYALI TERMİK SANTRALLER gündemimizde ağırlıklı olarak yer almakta. Bu nedenle de kömür hakkında daha fazla bilgilenmeye ihtiyacımız var.
Devamı
KÖMÜRDE RADYOAKTİF MADDE VAR MIDIR

Birçok kişi, "kömürde radyoaktif madde var mı, olsaydı evde kömür yakanlara zararı olurdu" şeklinde soru sormakta. Bu konuda, TAEK ve NükTe tarafından verilen bilgileri paylaşıyoruz.
Devamı
Türkiye’de Su Krizini Derinleştiren Politikalar-Dr. Akgün İlhan

10 Aralık 2011’de İstanbul’da “Türkiye’de Su Krizini Derinleştiren Politikalar” panelinde Dr. Akgün İlhan tarafından yapılan konuşmanın metnini yayınlıyoruz. (Yayınlanma tarihi Perşembe, Mart 1, 2012 )
Devamı
MUĞLA BÖLGESİNDEKİ TERMİK SANTRALLERDEN KAYNAKLANAN KİRLİLİK- Yrd.Doç.Dr.A.Levent TUNA

Muğla ilindeki üç adet termik santralin (Gökova,Yeniköy ve Yatağan) bulundukları çevredeki zeytinlik ve çamlıklarda oluşturdukları ağır metal ve kükürt kirliliği düzeyi; dört farklı mevsimde, çamlık ve zeytinliklerin bu santrallere olan mesafeleri de dikkate alınarak incelenmiştir.
Devamı
KAZDAĞLARI DÜŞÜYOR-Tahir ÖNGÜR

Tahir Öngür'ün, Çanakkale'deki sunumu
Devamı
12345678910...Copyright © Ege Çevre ve Kültür Platformu