egeçep logo
TERMİK SANTRALLER VE ALMANYA’NIN ENERJİ PLANI

 

TERMİK SANTRALLER VE ALMANYA’NIN ENERJİ  PLANI

Tayfun Özkaya   16.3.2012

            İzmir’e yedi termik santral yapılmak isteniyor. Altısı kömürle biri de doğal gazla işleyecek. Bunların İzmir ve çevresini nasıl bir cehenneme döndüreceklerini öngörebiliriz. Gelin Avrupa’nın en sanayileşmiş bir ülkesi olan Almanya’nın nasıl bir enerji planı yaptığını inceleyelim. Alman Bilim ve Teknoloji Bakanının imzasını taşıyan raporu sizde inceleyebilirsiniz.[1] Rapor 2050’li yıllara kadar Almanya’nın enerji planını açıklıyor. Bu raporu açıklayan Almanya’nın büyük bir sanayi kapasitesinin olduğunu ve bu alanda iddiasından vazgeçmediğini de ekleyelim. Raporda imzası olan bakan ise Liberal Partiden. Bu plana ulaşmalarının da pek kolay olmadığını özellikle nükleer konusunda Fukişima felaketinin ve Merkel hükümeti partilerinin olay sonrası bazı eyalet seçimlerinde başarısız olmalarının da etkili olduğunu söylemeliyiz.

            Rapordan bir bölümü kısaca aktaralım. Alman enerji planı sera gazı salınımını 2020’ye kadar % 40, 2050 yılına kadar ise % 80 azaltmayı öngörüyor. Yenilenebilir enerji kaynaklarına (rüzgar, güneş vb.) büyük önem verilecek. Tüm enerji kullanımında 2010’da yenilenebilirlerin payı % 10 idi. 2050’de bu oran % 60 olacak. Elektrik üretiminde ise yenilenebilirin payı 2050’de % 80 olacak. Enerji verimliliği her yıl % 2,1 artacak. Elektrik kullanımı 2020’de 2008’e göre % 10 azalacak. 2050’de ise bu azalma % 25 olacak. Enerji kullanımı taşımacılıkta 2050’de 2005’e göre % 40 azaltılacak. Konutlar enerji kullanımını azaltmak için yenilenecek. Şu anda yenilenme oranı yıllık % 2. Bu oran iki katına çıkarılacak.

            Bütün bu değişimleri güneşi ısıtmayan ve ne yazık ki tüketim toplumundan vazgeçtiğini de söylemeyen Almanya planlayabiliyor. Bu plan bile yetersiz bulunuyor. Ülkemizde ise bir yandan nükleer, bir yandan kömüre dayalı termik santraller yapılmaya çalışılıyor. İzmir’de gemi sök, hurda demir ithal et, arkasından elektrik kullanarak çelik üret ve ihraç et. Bütün bunlar Aliağa’da ve İzmir’de şimdiden çevreyi kirletsin. Arkasından elektrik lazım diye kömür yakan termik santraller inşa et. Bu ne kadar akıllıca bir iştir? Artık çelik ihraç edenler geri ülkeler. Çelik üreteceksek de çevreye zarar vermeyelim.

            Termik santrallere dur diyelim. Çözüm için başka yollar var.

 

[1]http://www.bmwi.de/Dateien/BMWi/PDF/energiewende-in-deutschland,property=pdf,bereich=bmwi,sprache=de,rwb=true.pdf

 

 

 


 


[1]http://www.bmwi.de/Dateien/BMWi/PDF/energiewende-in-deutschland,property=pdf,bereich=bmwi,sprache=de,rwb=true.pdf

18.03.2012Copyright © Ege Çevre ve Kültür Platformu