Haberler

Kozak Yaylası’ndan maden tehdidine karşı mücadele mesajı!

Kozak zirvesinde çevrecilerle buluşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr.Cemil Tugay, bölgeyi etkisi altına alan altın madeni hakkında da bilgi aldı ve mücadele mesajı verdi.

Bergama’da her yıl aynı dönemde yapılan geleneksel yayla serüveni başladı. Yaklaşık 13 bin küçükbaş ve büyükbaş hayvan Çamavlu Merası’daki yaz yolculuğuna çıktı.

Kozak zirvesinde çevrecilerle buluşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr.Cemil Tugay, bölgeyi etkisi altına alan altın madeni hakkında da bilgi aldı ve mücadele mesajı verdi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, Bergama’da her yıl aynı dönemde gerçekleştirilen geleneksel yayla serüveninde yaklaşık 13 bin küçükbaş ve büyükbaş hayvanın Çamavlu Merası’ndaki yaz yolculuğunu başlattı.

Çamavlu Köyü’nde düzenlenen geleneksel törende Başkan Dr. Cemil Tugay’ın yanı sıra Bergama Belediye Başkanı Prof. Dr. Tanju Çelik, CHP Bergama İlçe Başkanı İsmail Durmaz, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ertuğrul Tugay, Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Ziya Çavdar, Çamavlu Köy Muhtarı Mustafa Kocabaş ile Bergama’nın eski Belediye Başkanlarından Mehmet Gönenç, CHP Meclis Üyeleri, çevre örgütleri EGEÇEP, Ekoloji Birliği, Bergama Çevre Platformu, DİKÇEP, üreticiler, kooperatif ortakları, muhtarlar, çiftçiler ve yurttaşlar yer aldı.

Geleneksel hayvan salımı öncesinde Başkan Tugay köy meydanında düzenlenen köy hayrına katıldı. Köy kahvesinde oturan Başkan Tugay, bölge halkıyla sohbet etti. Çamavlulu üretici Halide Ferhan, Başkan Tugay’a binde bir görülen dört çatallı çam kozalağı hediye etti.

Çamavlu ziyareti sonrası, geleneksel meraya hayvan salımı gerçekleştirildi. Başkan Tugay, meranın kapısını açarak yaklaşık 10 bin küçükbaş ve 3 bin büyükbaş hayvanın yaz yolculuğunu başlattı. Hayvanların yaylaya doğru yolculukları iki gün sürecek ve altı ay boyunca yaylada kalacaklar.

Hayvan salımının ardından açıklama yapan Başkan Tugay, İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak bölgenin kırsal kalkınması için desteklerin süreceğini belirtti. Tugay, “Bugün konuk olarak davetliydim, geldim, gördüm. Bulunduğumuz yeri 17 köy kendi küçükbaş ve büyükbaş hayvanlarını yaz boyunca otlatmak üzere mera alanı olarak kullanıyor. Hakikaten olağanüstü bir yer. İnsan burayı görünce neleri koruması gerektiğini daha iyi anlıyor. Hayvanların doğal ortamda beslenerek yaşamaları, onların sütlerinin daha kaliteli, daha sağlıklı olması insana huzur veriyor” dedi.

“Kötü olan konu ise hemen tepenin ardında bir altın madeni olması”

Ziyaret sırasında Bergamalı çevrecilerle de bir araya gelen Başkan Tugay, altın madeni tehdidine dikkat çekti.

Tugay, “Kötü olan konu ise hemen tepenin ardında bir altın madeni olması. Bergama Çevre Platformu temsilcileri, o altın madeninin 5 yıldır çalıştığını, ama 50 yıl boyunca çalışma ihtimalinin yüksek olduğunu, genişledikçe, siyanürlü atıklar bıraktıkça çok ciddi çevresel sorunlar yaratacağını, bu nedenle bu bölgenin tehdit altında olduğunu anlattılar. Bunları duyunca bütün keyfimiz kaçtı. Doğamıza, insanlarımıza, şehrimize, ülkemize borçlu olduğumuz bir şey var; bu tür zararların oluşmasına engel olmamız lazım. Hepimizin mücadele etmesi lazım. Şu an bunu yerinde görebiliyorum. Sorunları ve riskleri burada bırakıp da şehrimizde hiçbir şey yok olmuyormuş gibi yaşamak gerçekten çok büyük bir yanlış. Buranın var olması, korunması, örnek alan olarak kalması, İzmir için önemli, Türkiye için önemli, herkesin bunun farkında olması lazım. Bugün burada bu keyfi beraber yaşamaktan çok mutluyum ama diliyorum önümüzdeki beş yılı aynı keyifle yaşayalım. Benden sonraki belediye başkanı arkadaşlarımız da buraya geldiğinde aynı güzellikleri aynı şekilde görebilsinler” ifadelerini kullandı.

Ekoloji Birliği Dönem Sözcüsü Süleyman Eryılmaz buluşmada Balıkesir’in İvrindi İlçesi ile Bergama’nın Çamavlu Köyü arasında 6 bin 600 hektarlık alan büyüklüğüyle Türkiye’nin en büyük ikinci altın madeni TÜMAD Madencilik Şirketi’nin yarattığı tahribat ile ilgili bilgi verdi. Durumun İliç gibi vahim olduğunu belirtti. Başta Madra Dağı ve Kozak Yaylası olmak üzere, yeraltı sularına ve çevreye olan tehditleri sıralayan Eryılmaz; “Burada geri dönüşü olmayan büyük bir yıkım yaşanıyor” dedi.

“DİKİLİ OVASI’NDA KURAKLIĞA NEDEN OLDULAR, MADRA BARAJI KURUDU”

Bergama Çevre Platformu Dönem Sözcüsü Erol Engel ise; “Çukuralan’da ise; zengin yer altı su kaynakları üzerinde, Koza Altın Madeni var. Burada 400 metreden cevher çıkarıyorlar. Suyu kesmeden cevheri alamadıkları için; orada binlerce yıldır süren su altı akış rejimini değiştiriyorlar. Suyu kesmek için oraya yüzlerce ton kimyasal beton döktüler. Dikili Ovası’nda kuraklığa neden oldular. Madra tarihinde ilk defa geçen yıl kurudu. Ovacık ve Çukuralan’daki maden sahası sonrası Yukarıbey Gelintepe içme suyu kaynaklarının bulunduğu alanda da sondaj yapmaya başladılar. Göbeller Köyümüzde, Yerlitahtacı ve Göbeller köylerimizde de aynı şekilde sıkıntılar yaşanıyor. Buralarda yeni ocaklar açmayı planlıyorlar” dedi.

Bergama’nın eski belediye başkanı Mehmet Gönenç ise; “Neredeyse bütün Kozak bu anlamda çok ciddi tehdit altında. Buralarda madenlere çok ruhsat verildi. Geçen dönem Bergama Belediyesi yönetimi bizim dönemimizde açılan tüm çevre davalarından çekildi. Kozak savunmasız kaldı. Bu dönemde İzmir Büyükşehir ve Bergama Belediyesi’nin tekrar bu süreçlere dahil olması gerekiyor. Çünkü Kozak ciddi anlamda risk altında. Bu madenler hem çalışırken hem de on yıllar sonra kötü bir miras bırakacaklar” dedi.

Tarihi Arasta Çarşısı’nda İnceleme ve Esnafla Buluşma

Hayvan salımı programının ardından ilçe merkezine gelen Başkan Tugay, Bergama Belediye Başkanı Tanju Çelik ile birlikte esnaf turu yaptı. Esnafın sorunlarını dinleyen Tugay, ardından Tarihi Arasta Çarşısı’nı ziyaret etti. Tarihi çarşının sağlıklaştırılması ve bölge turizminin geliştirilmesi için bilgi alan Başkan Tugay, tarihi çınar altında çay içerek esnafla sohbet etti.

 KAYNAK: AJANS BAKIRÇAY

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir